Tik niekados neglobojęs ligonio žmogus drįstų pasigirti žinąs, kaip reikia slaugyti sergantįjį. Kiekvienas, rūpinęsis negalios prislėgtu artimuoju, pripažins, kad ligonio slauga – daug kantrybės ir žinių reikalaujanti sritis.

Kaip pagirdyti ar pamaitinti, kaip pakeisti patalynę nesikeliančiam iš lovos ligoniui, kaip palengvinti jo sunkią kasdienybę? Tai tik keli iš daugybės kylančių klausimų. Be abejo, galima klausti profesionalių slaugytojų ar šią patirtį sunkių ieškojimų keliu įgijusių pažįstamų, tačiau vakarykštė informacija šiandien neretai tampa seniena: naujovės žengia sparčiais žingsniais.

ŠLAPIMO NELAIKYMAS

Dažniausiai vyresnio amžiaus bei ligotus žmones varginanti problema. Dėl jos šalyje kenčia apie 250 tūkst. gyventojų. Tinkamai parinktos ir pritaikytos higienos priemonės padeda sušvelninti šį rūpestį, surasti optimalų sprendimą, kad žmogus jaustųsi patogiai ir dėl to nenukentėtų jo orumas.

Šlapimo nelaikymas taip pat viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurios senyvas žmogus guldomas į ligoninę ar slaugos namus. Jo slaugymas namuose be tinkamų priemonių tampa didele našta. Šlapimo nelaikančių ligonių slauga sudaro 13 procentų viso ligonių slaugai skirto laiko, o ir sveikatos priežiūros institucijų išlaidos didžia dalimi susijusios su šių ligonių slauga. Milijonai litų kasmet išleidžiama personalui (seselėms, sanitarams) išlaikyti, skalbimui, valymo įrangai bei priemonėms. Didžiulės lėšos gali būti sutaupytos pasirenkant ir naudojant šiuolaikines gydymo bei slaugos priemones. Daugeliu atvejų šiuolaikiniai higienos produktai leidžia žmonėms pasilikti namuose, o slaugantieji nebejaučia nemalonių šlapimo nelaikymo pasekmių. Be to, naudojimasis šiais produktais padeda nuo šlapimo nelaikymo kenčiantiems ligoniams gyventi normalų gyvenimą: dirbti, ilsėtis po darbo, eiti į svečius, priimti savo gimines ir draugus bei iš naujo patirti svarbiausius gyvenimo malonumus.

Šlapimo nelaikymo priežastys gali būti labai įvairios. Taip pat skirtingi ir jo nesulaikymo laipsniai. Daugiausia problemų kyla su iš patalo nepakylančiais ligoniais bei jų slaugymu. Tokiu atveju sauskelnės – paprasčiausia ir ekonomiškiausia išeitis.

Kartais žmonės ima abejoti: ar nebūtų pigiau vietoj sauskelnių naudoti į gabalus sukarpytus paklotus ar kitas panašias priemones. Pabandykime paskaičiuoti. Gulinčiam ligoniui būtina paklodė, antklodė su užvalkalu, pižama. Stengdamiesi ligoniui suteikti bent minimalų komfortą, per dieną mažiausiai 3 kartus privalėsime pakeisti lovos skalbinius. Bus dienų, kai tai reikės padaryti ir 5, o gal ir dar daugiau kartų. Kiek atsieis skalbimas? Vieną kartą perklotos lovos bei ligonio skalbiniai sveria ne mažiau kaip 2,5 kg. Pačios pigiausios skalbimo paslaugos – 2,5 Lt už kilogramą. Nėra paprasta ir kasdien išdžiovinti tiek skalbinių, juos išlyginti. Be to, taip dažnai skalbiama patalynė gerokai greičiau susidėvi. Už vienam skalbimui išleistus pinigus puikiausiai galėtume nupirkti dvejas sauskelnes, kurių ligoniui užtektų visą dieną. O jeigu skalbimų susidaro bent trys per parą – ekonominė nauda akivaizdi. Dar vienas tokio sprendimo privalumas – ligoniui dėvint sauskelnes patalpose nesijaučia nemalonaus šlapimo kvapo.

Tačiau ir sauskelnės sauskelnėms nelygu…

SCA Hygiene Products yra šlapimo nelaikantiems skirtų TENA slaugos priemonių gamybos lyderis pasaulyje. TENA – tai vienkartinės medicinos pagalbos priemonės moterims ir vyrams, susiduriantiems tiek su didelėmis, tiek ir su mažesnėmis šlapimo nelaikymo problemomis. Jos puikiai tinka tiek dieniniam, tiek naktiniam naudojimui. Produkto dizainas gerai pritaikytas tiek asmeniniam naudojimui, tiek ir ligonio slaugymui.

TENA PRIEMONĖS LABAI ĮVAIRIOS

TENA įklotai skirti naudoti esant lengvam šlapimo nesulaikymui. Yra dvi grupės – moterims skirti įklotai TENA Lady ir vyrams TENA for MEN.

Vidutiniam ir sunkiam šlapimo nelaikymui naudojamos sauskelnės. TENA rekomenduoja keleto tipų sauskelnes:

 1. TENA SLIP – anatominės (tradicinės formos) sauskelnės;
 2. TENA FLEX – juostinės sauskelnės;
 3. TENA PANTS – kelnaitės.
  Sauskelnės yra skirtingų dydžių – mažo (S), vidutinio (M), didelio (L), labai didelio (XL)
  Skirtingų sugeriamumo laipsnių – PLUS, SUPER, MAXI.
 4. Tai leidžia žmogui parinkti jam tinkamiausią variantą. Sauskelnių dydį reikia parinkti pagal klubų apimtį.
  TENA FLEX XL ULTIMA

  TENA Flex sauskelnės sukurtos kruopščiai išanalizavus tiek ligonių, tiek ir juos slaugančiųjų poreikius. Kadangi pagrindinis uždavinys – sudaryti sąlygas, kad žmogus galėtų judėti, pasitikėti savimi ir patogiai jaustis, išlaikyti diskretiškumą, papildomai atsižvelgiant ir į naudojimosi paprastumą, galima tvirtinti, kad buvo pasiekti neįtikėtini rezultatai. Šis gaminys paprastas naudoti, patogus ir ekonomiškas. Orui pralaidus sauskelnių sluoksnis leidžia odai kvėpuoti, tuo suteikdamas daugiau komforto ir sukurdamas natūralesnę aplinką odai. Ypač tai aktualu vasarą – galime būti ramūs, jog tokias sauskelnes dėvintis žmogus tikrai neims šusti.

  Šios sauskelnės tarsi susideda iš dviejų dalių: minkštos, švelnios, į audinį panašios juostos ir šlapimą sugeriančiosios dalies. Sauskelnės neturi jokio plastiko šiugždėjimo, todėl jas dėvėti daug patogiau. TENA juosta – tai elastinė orą praleidžianti medžiaga, patogiai ir tampriai apgulanti liemenį priekyje ir nugaroje. Elastinė medžiaga kojų srityje garantuoja šlapimo surinkimą, apsaugo, kad jis nepratekėtų pro kraštus – taip užtikrinamas ne tik ligonio saugumas, bet ir komfortas. Visa liemenį apjuosianti juosta, kaip ir sugeriančiosios dalies prie jos tvirtinami kraštai, yra lipnūs, todėl sauskelnes labai lengva ir paprasta keisti. Daugkartiniai lipdukai leidžia sauskelnę užsegti-atsegti tiek kartų, kiek reikia, kol sauskelnė bus visiškai pritaikyta.

  Orui pralaidžios juostinės TENA Flex sauskelnės – tai ne tik komfortas jas dėvinčiam žmogui, bet ir didelis palengvinimas jį slaugančiajam. Gulinčiam ligoniui užmauti standartines sauskelnes nėra paprasta. Ypač kai slaugytojas yra vienas. Jeigu ligonis sunkus, beveik arba visiškai nejudantis, jį paversti, pasukti – išties sunkus fizinis darbas. Be to, keičiant standartines sauskelnes slaugytojui reikia labai pasilenkti, persisukti, o tai ilgainiui sukelia nugaros skausmus, stuburo ligas. Keičiant juostines sauskelnes varginančių fizinių judesių daug mažiau: pavertus žmogų, pakanka ties jo liemeniu pakišti juostą, o atvertus be jokio vargo sutvarkyti pačias sauskelnes.

  TENA Flex sauskelnes gali užsisegti ir pats ligonis, jei jo sveikesnės rankos, jei pats nori ir gali nors kiek savimi pasirūpinti. Nesudėtinga tokias sauskelnes pačiam susitvarkyti ir po tualeto. Tai leidžia jaustis oriai ir nebūti visai priklausomam nuo slaugančiųjų.

  TENA Pants sauskelnės-kelnaitės yra užmaunamos kaip įprastos kelnaitės, todėl jos labai tinka išvykoje, šventėje, kai svarbu jaustis laisvai. Pagamintos iš panašios į tekstilę orui laidžios medžiagos kelnaitės gerai priglunda, netrukdo judėti ir leidžia odai kvėpuoti. Jos tinka ir neramiems pacientams, kurie nepripažįsta įprastų sauskelnių. TENA Pants suteikia galimybę pacientui ilgiau išlikti socialiai aktyviam.

  PRAGULOS

  Iš patalo nepakylantiems ligoniams gresia ir dar viena problema – pragulos. Oda po sauskelnėmis yra silpnesnė, plonesnė, jautresnė, ją labiau dirgina šlapimas. Tokia terpė labai palanki praguloms atsirasti. Todėl itin svarbu tinkamai prižiūrėti slaugomų ligonių odą.

  Specialios TENA odos priežiūros priemonės gali padėti išvengti šios problemos. TENA Wash Cream – specialus pragulų profilaktikai skirtas kremas. Prieš keičiant sauskelnes juo ištepus slaugomo ligonio dubenį, atsiranda nuo dirginančio šlapimo poveikio odą apsauganti plėvelė. Taip pat galima tepti stambesnio sudėjimo pacientams odos raukšles, linkusias iššusti. Be to, tepant kremą šiek tiek masažuojama ir pati oda – tai gulinčiam žmogui irgi labai svarbu bei reikalinga. TENA Wash Cream parduodamas 250 ml tūbelėje arba 1 l butelyje su dozatoriumi. Šis švelnus muilo ir vandens pakaitalas valo ir saugo net gležniausią odą. Jo nereikia nuplauti.

  TENA Wet Wipe – tai minkštos servetėlės, kurių sudėtyje nėra alkoholio. Specialaus pluošto servetėlės pašalina nešvarumus, švelniai valo ir drėkina odą.

  TENA Bed Protection apsauginės paklodės naudojamos čiužiniui ar lovai apsaugoti. Yra įvairių dydžių bei sugeriamumo laipsnių paklotų. Pakloto viduje esanti medžiaga sugeria šlapimą ir paviršius lieka sausas. Plastikinis apatinis sluoksnis nepraleidžia šlapimo.

  TENA gaminių seriją, skirtą šlapimo nelaikantiesiems, sudaro visos būtinos priežiūros priemonės: sauskelnės, įklotai, sugeriantys paklotai, odos priežiūros (kosmetikos) priemonės. Tobulindami savo produktus, TENA gamintojai nuolat bendrauja tiek su vartotojais, tiek su ligonius prižiūrinčiais asmenimis. Taip užtikrinama nepriekaištinga gaminių kokybė, ekonomiškumas, patogumas bei paprastumas juos naudojant.

  TENA gaminiai greitai sugeria ir sulaiko šlapimą viduje, todėl paviršius išlieka sausas ir oda nedirginama. Visi TENA gaminiai turi sistemą, apsaugančią nuo nemalonaus kvapo atsiradimo.

  Daugiau informacijos apie TENA gaminių asortimentą bei šlapimo nelaikymą galite gauti paskambinę nemokamu TENA infolinijos telefonu 8 800 73131 arba rasti interneto svetainėje www.tena.lt . Čia taip pat galima užsisakyti NEMOKAMĄ pageidaujamo produkto pavyzdį.