Žmonės, pastebėję keistą savo vyresnio amžiaus artimojo elgesį – nesuprantamą užmaršumą, nepateisinamus poelgius – susirūpina. Kas tai? Liga ar paprasčiausiai jau atėjo senatvė ir „susidėvėjimas“?

Vokiečių patologas Alois Alzheimer 1907 m. aprašė 51 metų moters klinikinį atvejį, pirmą kartą porgresuojantį pažinimo funkcijų sutrikimą, susiedamas su specifiniais morfologiniais smegenų radiniais – neuritinėmis (senilinėmis) plokštelėmis ir neurofibriliniais tinkleliais. Aprašyta būllė buvo pavadinta Alzheimerio liga (sutrumpintai AL).


AL prasideda neryškiu, sunkiai pastebimu, bet pamažu progresuojančiu atminties sutrikimu. Sutrikusi atmintis yra pagrindinis pažintinis Alzheimerio ligos požymis, ryškiausiai sutrinka naujos informacijos įsisavinimas, progresuoja dezorientacija laike ir erdvėje. Geriausiai atminties sutrikimus pastebi tie žmonės, kurie kas dieną mato žmogų, kuriam galimai pasireiškia pirmi simptomai. Tai smulkūs, dažnai lengvai ,,praleidžiami pro pirštus” veiksmai. Tai nepastebėjimas, kad sutrinka anksčiau įsisavintos informacijos atgaminimas, ligonis užmiršta net savo vaikų vardus bei kiek jų turi, nebežino su kuo gyvena, neprisimena, kad reikia valgyti, nesupranta koks metų laikas, kaip renktis atitinkamais metų laikais, nežino kokius produktus dėti į gerai žinomus patiekalus, nuėjus į parduotuvę nežino ką pirkti, nors turi raštęlį su pirkinių sąrašu, išėjus iš namų pasiklysta ir neberanda kelio namo, savus artimuosius vadina svetimais, sako, kad ateina svetimi ir t.t. ir pan.

Sutrinka kalba. Alzheimerio liga sergančių ligonių kalba dažnai būna miglota, ligai progresuojant sutrinka kalbos supratimas, nyksta bendravimo įgūdžiai. Ligoniams atsiranda apatija, depresija, sumažėja iniciatyva. Dažnai Alzheimerio ligą būna sunku nustatyti , nes artimieji galvoja kad tai senatvė ir neranda laiko pradėti rūpintis savo vyresniais tėvais ar giminaičiais. Todėl dažnai Alzheimerio liga būna nustatyta jau pažengusioje stadijoje.

Alzheimerio liga dažniausiai susergama sulaukus 65–70 metų amžiaus. Tačiau yra sergančių mūsų asociacijos narių, kurių amžius nesiekia ir 56 metų. Diagnozavus Alzheimerio ligą (gydytojai vadina Alzheimerio demenciją), į paciento ligos istoriją turi būti įrašytas Alzheimerio ligos kodas ir tada ligoniams gydytojai privalo skirti Alzheimerio ligai gydyti specialius vaistus. Kol kas pasaulyje nėra išrastų vaistų, kad išgydyti šią ligą. Tie vaistai kurie dabar yra išrasti yra tik ligos pristabdymui. Vartojant šiuos vaistus, o jų yra dveji su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis, liga ne taip greit progresuoja, artimiesiems lengviau susitvarkyti su ligoniu.


Neįrašius į paciento ligos istoriją tikslaus Alzheimerio ligos kodo specialūs vaistai nebus paskirti.